Satunnaistetussa kontrolloidussa tutkimuksessa selvitettiin vitamiinien ja kivennäisaineiden riittävyyttä vähäenergiaiseen ruokavalioon perustuvan laihduttamisen aikana 83 liikapainoisella henkilöllä (44 miestä, 39 naista, BMI keskimäärin 33 kg/m2, ikä 39 vuotta) «Hakala P, Marniemi J. Vitamin and mineral status in serum during weight reduction. 7th International Congress on Obesity, August 20-25, 1994, Toronto, Canada. (Abstract P110). Int J Obes 1994;1811 (su»1, «Hakala P, Marniemi J. The adequacy of a low-energy diet. Seventh European Nutrition Conference 24.-28.5.1995, Vienna, Austria. Abstract 1995;07:23»2. Tutkittavat ohjattiin noudattamaan ruokavaliota, joka sisälsi energiaa 5.0 MJ/1 200 kcal, 30 % rasvaa, 20 % proteiinia ja 50 % hiilihydraatteja. Tutkittujen verinäytteistä analysoitiin A-vitamiini, beetakaroteeni, B12-vitamiini, C-vitamiini, D-vitamiini (25-OH-D3), E-vitamiini (alfatokoferoli), folaatti, kalsium, kupari, magnesium, sinkki, seleeni (glutationiperoksidaasi-aktiivisuus), hemoglobiini ja hematokriitti. Ruokavalion ravintosisältöä seurattiin ruokapäiväkirjan avulla. Tutkimuksen pituus oli 6 kuukautta (syyskuu - maaliskuu). Kato oli tutkimusryhmässä 12 % ja vertailuryhmässä 2 %. Tutkimusryhmässä paino laski keskimäärin 11 kg ja vertailuryhmässä 2.4 kg. Seerumin D-vitamiinipitoisuus pieneni molemmissa ryhmissä, mutta vertailuryhmässä enemmän kuin tutkimusryhmässä (43 % vs. 22 %; p<0.01). Pääasiallinen syy seerumin D-vitamiinipitoisuuden alenemiseen oli auringonvalon saatavuuden väheneminen tutkimuksen edetessä. Seerumin C-vitamiinipitoisuus nousi molemmissa ryhmissä, mutta miehillä enemmän tutkimus- kuin vertailuryhmässä (22 % vs. 8 %; p<0.05). Muiden ravintoaineiden pitoisuuksissa ei ollut ryhmien välillä eroja. Ruokapäiväkirjan mukaan joidenkin vitamiinien ja kivennäisaineiden saanti jäi laihdutusjakson aikana hieman alle RDA-suositusten (E-vitamiini, sinkki ja kupari molemmissa ryhmissä sekä D-vitamiini ja rauta molempien ryhmien naisilla). Ruokavalion ravintoainetiheys parani tutkimusryhmässä enemmän kuin vertailuryhmässä.
Kommentti: Joidenkin vitamiinien ja kivennäisaineiden saanti voi jäädä riittämättömäksi, ellei vähäenergiainen ruokavalio ole monipuolinen ja/tai sen energiamäärä jää alle 5.0 MJ (1 200 kcal)/vrk. Tällöin monivitamiinivalmisteen käyttö on suositeltavaa erityisesti silloin, jos vähäenergiaista ruokavaliota noudatetaan useita kuukausia. Pitkäaikainen orlistaattilääkitys voi vähentämällä rasvaliukoisten vitamiinien imeytymistä suolistosta teoriassa aiheuttaa puutostiloja. Siksi ainakin D-vitamiinin ja mahdollisesti muidenkin rasvaliukoisten vitamiinien täydennys erityisesti talviaikaan voi olla tarpeen.
Yhdysvalloissa Nevadan yliopistossa tehdyssä satunnaistetussa tutkimuksessa «Ashley JM, Herzog H, Clodfelter S ym. Nutrient adequacy during weight loss interventions: a randomized study in women comparing the dietary intake in a meal replacement group with a traditional food g»3 verrattiin kahta erilaista laihdutusruokavaliota noudattaneiden ylipainoisten naisten (BMI keskimäärin 29.3 kg/m2, ikä 25–50 vuotta) ravintoaineiden saantia vuoden ajan. Tutkittavat satunnaistettiin ruokavalioryhmiin seuraavasti:
Ryhmä 1: Perinteinen vähärasvainen laihdutusruokavalio, joka pohjautui USDA:n ruokapyramidiin.
Ryhmä 2: Ruokavalion kolmesta pääateriasta 1–2 korvattiin ateriakorvikkeilla (energiaa 220 kcal/ateria; rikastettu sisältäen vitamiineja ja kivennäisaineita 15–100 % RDA -suosituksen määristä).
Molemmat ryhmät saivat saman dietistin ohjausta pienryhmissä yhteensä 18 kertaa sekä LEARN -laihdutusoppaan. Ruokavalion toteutus kartoitettiin 3 päivän ruokavalion avulla tutkimuksen alussa sekä 6 ja 12 kk:n kuluttua. Vuoden seurantaa osallistui 70 henkilöä (kato molemmissa ryhmissä 27 %).
Keskeiset tulokset olivat seuraavat (ks. taulukko «»1).
Paino laski molemmissa ryhmissä merkitsevästi (p<0.05), mutta ryhmien välillä ei ollut merkitsevää eroa. Tyydyttyneen rasva saanti väheni molemmissa ryhmissä suositellulle tasolle (< 10 E%), samoin kolesterolin saanti (< 200 mg/vrk) ja natriumin saanti (< 2400 mg/vrk).
Ryhmässä 1 vitamiinien ja kivennäisaineiden saanti pysyi lähtötasolla tai lisääntyi, mutta ryhmässä 2 saanti oli 6 kk:n seurannassa 14 ravintoaineen ja 12 kk:n seurannassa 9 ravintoaineen osalta merkitsevästi runsaampaa kuin ryhmässä 1. Ravintoaineiden riittävyyttä arvioitiin vertaamalla saantia EAR -arvoihin (estimated Average Requirements). Näin arvioiden 12 kk:n seurannassa ryhmässä 1 kalsiumin, E-vitamiinin, pantoteenihapon, foolihapon ja magnesiumin saanti ja ryhmässä 2 kalsiumin ja K-vitamiinin saanti vaikutti niukalta. Tutkijoiden mukaan laihduttajien on syytä huolehtia ravintoaineiden riittävästä saannista käyttämällä tarvittaessa monivitamiinivalmisteita tai rikastettuja ateriakorvikkeita. Erityisen tärkeänä he pitävät kalsiumin riittävästä saannin turvaamista osteoporoosin ehkäisyn kannalta.
Tämä näytönastekatsaus on linkitetty seuraaviin artikkeleihin:
Kommentti: Suomessa ei ole suurta liian vähäisen kalsiumin saannin riskiä, jos laihdutusruokavalio sisältää suositusten mukaisesti maitovalmisteita. Ryhmät erosivat lähtötilanteessa siten, että ryhmän 1 ikä oli korkeampi (40 v.) ja sen kehon rasvapitoisuus oli suurempi (48 %) kuin ryhmässä 2 (37 v. ja 45 %). Tutkimuksen tulokset ovat vain suuntaa antavia, sillä seerumin vitamiinipitoisuuksia ei määritetty. Koska tiedetään, että ruokapäiväkirjan avulla saadut tulokset ovat usein aliraportoituja, saattavat tulokset antaa todellista huonomman kuvan tutkittujen todellisesta ravintoaineiden saannista.
| Ryhmä 1 | Ryhmä 2 | |
|---|---|---|
| Painon lasku, kg (6 kk) | 5.4 ±5.4 | 5.2 ± 4.0 |
| Painon lasku, kg (12 kk) | 6.1 ± 7.6 | 5.0 ± 4.9 |
| (8 %) | (6.2 %) | |
| Energian saanti, kcal (6–12 kk) | 1 360–1 460 | 1 390–1 430 |
| - tavoite 1 200 kcal | ||
| Hiilihydr:rasva:proteiini, E% (12 kk) | 50:19:31 | 55:16:29 |
| Ravintokuitu, g (6–12 kk) | 16–17 | 18–20 |
| - tavoite 25 g | ||
| Kasvikset+hedelmät, annosta | 4–4.5 | 4.5–4.6 |
| - tavoite 5 annosta |