Takaisin

Non-steroidaaliset anti-inflammatoriset analgeetit (NSAID-lääkkeet) synnytyksenjälkeisen kivun hoidossa

Näytönastekatsaukset
Terhi Puhto
2.12.2021

Näytön aste: D

Lievemmissä pre-eklampsian tautimuodoissa ibuprofeenin käyttö parasetamoliin verrattuna ei näyttäisi suurentavan synnytyksenjälkeisen vaikean hypertension riskiä, mutta luotettava tutkimusnäyttö puuttuu.

Kyseessä olevaan meta-analyysiin «Bellos I, Pergialiotis V, Antsaklis A ym. Safety o...»1 oli sisällytetty 10 tutkimusta, joista 5 oli RCT-tutkimuksia (381 naista) ja 5 retrospektiivisia tutkimuksia (1 266 naista; yhteensä 1 647 naista). Nämä 5 RCT-tutkimusta vertasivat ibuprofeiinia parasetamoliin, ja niihin sisältyi sekä keisarileikattuja että alatiesynnyttäneitä pre-eklampsiaa sairastavia synnyttäjiä. RCT-tutkimuksissa seurattava muuttuja oli synnyttäjän verenpainetaso, ja 2 tutkimusta tutki vaikeaa pre-eklampsiaa sairastavia ja 3 lievää pre-eklampsiaa sairastavia. Retrospektiivisista kohorteista 3 tutki vaikeaa pre-eklampsiaa sairastavia.

Non-steroidaalisten anti-inflammatoristen analgeettien (NSAID) annostelua ei voitu yhdistää merkittävästi vaikeampaan postpartum-hypertension riskiin (OR 1,52, 95 % luottamusväli 0,77–3,01).

  • Tutkimuksen laatu: tasokas
  • Sovellettavuus suomalaiseen väestöön: tutkimuksista 9 oli tehty Yhdysvalloissa, 1 tutkimus Panamassa
  • Kommentti: Meta-analyysiin sisällytetyt RCT-tutkimukset selvittivät ainoastaan ibuprofeenin verenpainetta kohottavaa vaikutusta. Tutkimuksia ei ollut suunniteltu selvittämään NSAID-lääkehoitoon liitettyjä muita haittoja tai riskejä (ks. yleinen kommentti), ja niiden potilasmäärä oli riittämätön harvinaisten tapahtumien yleisyyden selvittämiseen (pre-eklampsian komplikaatiot). Meta-analyysi käsitteli RCT-tutkimuksia ja retrospektiivisia tutkimuksia yhtenäisenä aineistona, mikä heikensi luottamustamme tulokseen.

Yleinen kommentti: Tulehduskipulääkkeet ovat yksiselitteisesti kiellettyjä raskauden lopussa. Ne ovat kuitenkin post-operatiivisen kivunhoidon kulmakiviä silloin, kun epiduraalipuudutusta ei ole. Pre-eklampsiassa NSAID-lääkkeisiin liitetyt potilaskohtaiset riskitekijät, joita ovat alentunut suonensisäinen nestetilavuus, alentunut diureesi, kohonnut verenpaine, riski alentuneelle verihiutalepitoisuudelle, riski munuaisten ja maksan vajaatoiminnalle sekä riski keuhko- ja aivopöhölle, kumuloituvat. NSAID-lääkkeiden tiedetään aiheuttavan vasokonstriktiota munuaisvaltimoissa sekä vähentävän natriumin eritystä, ja nämä johtavat alentuneeseen diureesiin. Näistä seikoista johtuen suosittelemme noudattamaan varovaisuutta NSAID-lääkkeiden käytössä synnytyksenjälkeisen kivun hoidossa.

Kirjallisuutta

  1. Bellos I, Pergialiotis V, Antsaklis A ym. Safety of non-steroidal anti-inflammatory drugs in postpartum period in women with hypertensive disorders of pregnancy: systematic review and meta-analysis. Ultrasound Obstet Gynecol 2020;56:329-39 «PMID: 32068930»PubMed