Raskaudenaikaiseen kohonneeseen verenpaineeseen ja pre-eklampsiaan liittyy kohonnut riski sairastua myöhemmin sydän- ja verisuonisairauksiin, aivoverenkiertohäiriöihin ja tyypin 2 diabetekseen «Grandi SM, Filion KB, Yoon S ym. Cardiovascular Di...»1, «Nerenberg K, Daskalopoulou SS, Dasgupta K. Gestati...»2. Riski on korkein, jos raskaushäiriö on johtanut ennenaikaiseen synnytykseen, sikiön kasvu on hidastunut tai oireet ovat olleet vaikeita ja pre-eklampsia on uusiutunut «Grandi SM, Filion KB, Yoon S ym. Cardiovascular Di...»1, «Riise HKR, Sulo G, Tell GS ym. Association Between...»3. Joka neljännellä todetaan seuraavan 2 vuoden aikana verenpainetauti «Giorgione V, Ridder A, Kalafat E ym. Incidence of ...»4. Riski on 6-kertainen verrattuna sellaiseen raskauteen, jossa ei ole todettu kohonnutta verenpainetta.
Jälkitarkastuksessa 6–12 viikkoa synnytyksen jälkeen mitataan verenpaine ja virtsan proteiinit. Sairastetun kohonneen raskaudenaikaisen verenpaineen ja pre-eklampsian jälkeen on tärkeä antaa suullista ja kirjallista tietoa lisääntyneestä riskistä sydän- ja verisuonisairauksiin, aivoverenkiertohäiriöihin ja tyypin 2 diabetekseen sekä mahdollisuudesta niiden ehkäisyyn painonhallinnalla, tupakoimattomuudella, terveellistä ruokavaliota noudattamalla ja liikkumalla säännöllisesti «Melchiorre K, Thilaganathan B, Giorgione V ym. Hyp...»5. Alkuraskaudessa kerättyjä esitietoja (sukuanamneesia, raskaushistoriaa ja mahdollisia raskauden alussa todettuja riskitekijöitä) on hyvä käsitellä uudelleen jälkitarkastuksessa.
Mikäli verenpaine on jälkitarkastuksessa normaali, verenpaineen omaseurantaa on syytä jatkaa vähintään vuosittain «Giorgione V, Ridder A, Kalafat E ym. Incidence of ...»4. Erityisen tärkeää seuranta on varhaisen tai vaikea-asteisen pre-eklampsian sairastaneilla, joilla suositellaan vuosittaista seurantaa perusterveydenhuollossa. Mikäli verenpaine on koholla tai todetaan proteinuriaa jälkitarkastuksessa tai myöhemmässä seurannassa, ohjataan tarkennettuihin tutkimuksiin ja säännölliseen pitkäaikaisseurantaan perusterveydenhuoltoon: elintapaohjeet, verenpaineen ja painoindeksin seuranta, verensokeri ja lipidimittaukset «Mosca L, Benjamin EJ, Berra K ym. Effectiveness-ba...»6.
Erityisesti on syytä kiinnittää huomiota viskeraalirasvaan eli keskivartalolihavuuteen (vyötärönympärysmitta > 87 cm) ja sokerirasitustestiin. Jos molemmat ovat poikkeavat, on syytä sulkea pois ei-alkoholiperäinen rasvamaksa, josta on merkkinä koholla oleva seerumin ALAT-arvo.