Takaisin Tulosta

Rokotukset

Lääkärin käsikirja
8.12.2025 • Viimeisin muutos 8.12.2025
Tuula Hannila-Handelberg, Hanna Nohynek ja Tuija Leino

Keskeistä

Aikataulu

Periaatteet

  • Kansallisen rokotusohjelman avulla pyritään tavoittamaan koko väestö tai se vaaroille altis väestön osa, jonka rokottaminen on riittävän kustannusvaikuttavaa.
  • Kansallisen ohjelman rokotukset ovat rokotettavalle kohderyhmälle maksuttomia.

Poikkeamat aikataulusta

  • Keskeytynyttä rokotussarjaa jatketaan siitä, mihin jäätiin, ei aloiteta alusta.
  • Ohjelman suositeltuja annosvälejä ei juuri kannata lyhentää, sillä rokotuksen teho, lyhyellä tai pitkällä tähtäyksellä, yleensä kärsii siitä.
  • Jos lapsi on kuitenkin selvästi ohittanut suositellun rokotusiän, toinen annos voidaan antaa lyhyemmälläkin aikavälillä «Maahanmuuttajan terveystarkastus»1 «https://thl.fi/aiheet/infektiotaudit-ja-rokotukset/tietoa-rokotuksista/kansallinen-rokotusohjelma/nopeutettu-rokotusohjelma-ja-poikkeamat»5 (ei koske rotavirusrokotetta).
  • Kahden saman rokoteannoksen antoväli on yleensä vähintään 1 kk.
  • Useita rokotteita voidaan antaa yhtä aikaa.
    • Eri paikkoihin – saadaan paikallisreaktiot selville
  • Inaktivoituja mikrobeja ja niiden puhdistettuja antigeenejä voi antaa keskenään tai eläviä heikennettyjä mikrobeja sisältävien rokotteiden kanssa samanaikaisesti tai peräkkäin millä aikataululla tahansa.
  • Kaksi eläviä heikennettyjä mikrobeja sisältävää pistettävää rokotetta tulee antaa joko samanaikaisesti tai vähintään kuukauden välein.
    • Poikkeus: suun kautta annettavan rotavirusrokotteen ja lavantautirokotteen sekä nenäsumutteena annettavan influenssarokotteen kanssa saa antaa muita eläviä heikennettyjä taudinaiheuttajia sisältäviä rokotteita millä aikataululla tahansa.
    • Immunoglobuliinikorvaushoidossa olevalle ei immunoglobuliinia MPR-, vesirokko- tai keltakuumerokotteen kanssa
      • Rokote annetaan 3–4 viikkoa ennen immunoglobuliinia ja 6–12 viikkoa immunoglobuliinin annon jälkeen.

Suomalainen kansallinen rokotusohjelma evd

Taulukko 1. Kansallinen rokotusohjelma
KohderyhmäIkäRokote
Kaikille2 kk Rotarokote
3 kkDTaP-IPV-Hib (viitosrokote), PCV, rotarokote
5 kkDTaP-IPV-Hib (viitosrokote), PCV, rotarokote
6 kk–6 vInfluenssa (1. kerralla 2 annosta kuukauden välein [ei koske nenäsumuterokotetta], jatkossa 1 annos vuosittain)
12 kkDTaP-IPV-Hib (viitosrokote), PCV, MPR
18 kkVesirokko
4 vDTaP-IPV (nelosrokote)
6 vMPRV (vesirokon sairastaneille MPR)
10–12 vHPV 2 annosta, annosten väli vähintään 5 kk. Jos rokotukset aloitetaan vasta, kun nuori on täyttänyt 15 v, annetaan 3 annosta.
14–15 vdtap
25 vdtap
45 vdT
65 v dT, tämän jälkeen 10 v:n välein
> 65 vInfluenssa vuosittain
Raskaana olevatHinkuyskä (dtap)
RiskiryhmilleBCG-, dtap-dT-, HBV-, HAV-, influenssa-, pneumokokki-, meningokokki-, polio ja puutiaisaivotulehdusrokote, korona (korona ei kuulu kansalliseen rokotusohjelmaan)
Taulukko 2. Kansallisen rokotusohjelman rokotteiden sisältämät antigeenit, lyhenteiden selvennykset ja antotavat
LyhenneLyhenteiden selvennykset ja rokotteiden sisältämät antigeenitAntotapa
BCGTuberkuloosirokote (Bacillus Calmette–Guérin), sisältää eläviä heikennettyjä bakteereitai.d.
DTaP-IPV-HibKurkkumätä (diphtheria = D)-, jäykkäkouristus (tetanus = T)-, soluton hinkuyskä (acellular pertussis = aP)-, polio (IPV)- ja Haemophilus influenzae tyyppi b (Hib) -rokotei.m.
DTaP-IPVKurkkumätä (D)-, jäykkäkouristus (T)-, soluton hinkuyskä (aP)- ja polio (IPV) -rokotei.m.
dtapKurkkumätä (d)-, jäykkäkouristus (t)- ja soluton hinkuyskä (ap) -rokotei.m.
DTKurkkumätä (D)- ja jäykkäkouristus (T) -rokotei.m.
dTKurkkumätä (d)- ja jäykkäkouristus (T) -rokotei.m.
HibHaemophilus influenzae tyyppi b (Hib) -rokote, sisältää puhdistettuja antigeenejä (bakteerin pintapolysakkarideja liitettynä toksoidiin)i.m./s.c.
IPVInaktivoituja tyypin 1, 2 ja 3 viruksia sisältävä poliorokotei.m./s.c.
PCVPneumokokkikonjugaattirokotteet: lapset alle 5 v PCV10 v:n 2025 loppuun, jonka jälkeen PCV13, aikuiset 11/2025 alkaen PCV13
Sisältävät puhdistettuja antigeenejä (bakteerin pintapolysakkarideja liitettynä kantajaproteiiniin). Luku kertoo eri serotyyppien määrän.
i.m.
MPRTuhkarokko (morbilli = M)-, sikotauti (parotitis = P)- ja vihurirokko (rubella = R) -rokote, sisältää eläviä heikennettyjä viruksias.c./i.m.
MPRVTuhkarokko (M)-, sikotauti (P)-, vihurirokko (R)- ja vesirokko (varicella V) -rokote, sisältää eläviä heikennettyjä viruksia s.c./i.m.
HAVHepatiitti A -rokote, sisältää inaktivoituja (tapettuja) viruksiai.m. (poikkeuksellisesti s.c.)
HBVHepatiitti B -rokote, sisältää puhdistettua pinta-antigeeniai.m. (poikkeuksellisesti s.c.)
HAV ja HBVHepatiitti A ja hepatiitti B -rokotei.m. (poikkeuksellisesti s.c.)
HPVPapilloomavirusrokote, sisältää viruksen pintaproteiinejai.m.
InfluenssaInfluenssarokote, sisältää puhdistettuja pinta-antigeenejä tai virusfragmentteja kolmesta eri influenssaviruskannasta tai eläviä heikennettyjä viruksia kolmesta eri influenssakannastai.m./s.c. tai nenäsuihke valmisteesta riippuen
RotarokoteRotavirusrokote, sisältää eläviä heikennettyjä viruksiap.o.
VesirokkorokoteVesirokkorokote sisältää eläviä heikennettyjä viruksia. i.m./s.c.
TBEPuutiaisaivotulehdusrokotei.m. (poikkeuksellisesti s.c.)
PPVPneumokokkipolysakkaridirokotei.m./s.c.
Rokotteiden antigeenimääriä kuvaavat merkinnät
D, T, PKorkeampi antigeenimäärä
d, t, pAlhaisempi antigeenimäärä

Vesirokkorokote osana kansallista rokotusohjelmaa evd

HPV- eli papilloomavirusrokote osana kansallista rokotusohjelmaa

  • HPV-rokote sisältää papilloomavirustyyppien 16 ja 18 pintaproteiineja. Ei sisällä viruksen sisäosia. Markkinoilla olevissa valmisteissa on alumiinia sisältävä tehosteaine.
  • Rokote antaa ristisuojaa papilloomavirustyyppejä 31, 33 ja 45 vastaan.
  • Rokotteen saavat maksutta kaikki 10–12-vuotiaat eli 5.–6.-luokkalaiset.
  • Jos lapsi ei ole saanut HPV-rokotusta alakoulussa, hänen on mahdollista saada rokotus maksutta peruskoulun 7.–9. luokilla tai 2. asteen koulutuksessa.
  • Rokote estää yleisimmin syöpään johtavia HPV-infektioita.
  • Alle 15-vuotiaana annettuna rokotussarjaan kuuluu 2 annosta vähintään 5 kk:n välein, mutta annosten väli voi hyvin olla vuosi. Jos sarja aloitetaan vasta 15-vuotiaana, sarjaan kuuluu 3 annosta. Toinen annos annetaan aikaisintaan 1 kk ensimmäisestä ja toinen annos aikaisintaan 5 kk:n kuluttua toisesta annoksesta.
  • Suomessa tyttöjen rokotukset aloitettiin 2013 ja poikien 2020.

Erityisryhmiin kuuluvien rokotukset kansallisessa rokotusohjelmassa

  • Riskiryhmiin kuuluville tarjotaan heille räätälöityä rokotussuojaa tiettyjä sairauksia vastaan. Kansallisessa rokotusohjelmassa ne ovat saajalleen maksuttomia.

Kantasolusiirteen saaneiden rokotukset

BCG-rokote evd

  • Antaa hyvän suojan lapsuusiän vakavia tuberkuloosimuotoja vastaan.
  • BCG-rokotetta suositellaan alle 7-vuotiaalle lapselle, jos hän
    • asuu samassa taloudessa sellaisen henkilön kanssa, jolla on joskus todettu tuberkuloosi
    • on syntynyt maassa, jossa tuberkuloosia esiintyy merkittävästi
    • asuu samassa taloudessa sellaisen henkilön kanssa, joka on syntynyt maassa, jossa tuberkuloosia esiintyy merkittävästi
    • on vuoden sisällä muuttamassa yli kuukaudeksi maahan, jossa tuberkuloosia esiintyy merkittävästi
    • asuu samassa taloudessa sellaisen henkilön kanssa, joka vierailee usein ja säännöllisesti maassa, jossa tuberkuloosia esiintyy merkittävästi.
  • Ks. lista maista, joissa tuberkuloosia esiintyy merkittävästi: «https://thl.fi/fi/aiheet/infektiotaudit-ja-rokotukset/rokotteet-a-o/bcg-eli-tuberkuloosirokote#kenelle»10.
  • Joissain tapauksissa lapsi voi hyötyä BCG-rokotuksesta, vaikkei kuuluisikaan mihinkään edellä kuvatuista riskiryhmistä. Hoitavan lääkärin arvion perusteella alle 7-vuotiaalle lapselle on syytä tarjota BCG-rokotusta myös, jos lapsella on jokin muu säännöllinen ja läheinen kontakti henkilöön,
    • joka on kotoisin maasta, jossa tuberkuloosia esiintyy merkittävästi
    • joka on sairastunut tuberkuloosiin
    • jonka tiedetään altistuneen merkittävästi tuberkuloosille
    • joka hoitaa keuhkotuberkuloosia sairastavia tai muuten altistuu ammatissaan säännöllisesti ja merkittävästi tuberkuloosille.
  • Äitiysneuvolan terveydenhoitajan on tärkeää arvioida syntyvän lapsen BCG-rokotustarve raskaana olevaa äitiä haastattelemalla raskauden seurantakäynnillä. Vastasyntyneen rokotustarve voidaan arvioida myös synnytyssairaalassa. Syntymän jälkeen lapsilta seulotaan vaikeaa sekamuotoista immuunivajetta (SCID) synnytyssairaalassa. Poikkeavan tuloksen saanutta lasta ei rokoteta.
  • Yksi annos rokotetta annetaan ihonsisäisenä injektiona vasempaan olkavarteen.
  • Annetaan yleensä vastasyntyneille, mutta voidaan antaa siihen saakka, kunnes lapsi täyttää 7 v.
  • Rokotettaessa vanhempaa kuin 6 kk:n ikäistä lasta varmistetaan ennen rokottamista, ettei lapsi sairasta tuberkuloosia eikä ole saanut BCG-rokotusta. Tuberkuloosin poissulkeminen «Tuberkuloosin diagnosointi»2 tehdään ensisijaisesti IGRA-testillä (B-LyTbIFN ja B-TbIFNg). Vaihtoehtoisesti voidaan käyttää myös Mantoux- eli tuberkuliinitestiä.
  • Vasta-aiheita BCG-rokotukselle
    • IGRA- tai Mantoux-testi on positiivinen.
    • Synnynnäinen tai sairauden tai sen hoidon aiheuttama immuunipuutos, koska rokotus voi aiheuttaa vakavan paikallis- tai yleisinfektion
    • Lapsi sairastaa tuberkuloosia.
  • Huomioi myös

Hepatiitti A- ja B-yhdistelmärokote

Hepatiitti A-rokote evd

  • Hepatiitti A -rokote annetaan ohjelman osana maksutta alla mainituille ryhmille.
    • Verenvuototautia sairastavat, säännöllistä hoitoa saavat henkilöt
    • Huumeita pistämällä käyttävät ja heidän läheisensä, kuten perheenjäsenet, seksikumppanit, asuinkumppanit
    • Miehet, joilla on seksiä miesten kanssa
  • Tarkoitettu 1 vuoden täyttäneille ja sitä vanhemmille
  • 2 annosta, joista toinen 6–12 kk:n kuluttua ensimmäisestä
  • 2 annosta rokotetta antaa nykytiedon mukaan elinikäisen suojan A-hepatiittia vastaan.

Hepatiitti B -rokote evd

  • Alla mainituille ryhmille voidaan hepatiitti B -rokotteen sijaan antaa A-B-yhdistelmärokote.
    • Verenvuototautia sairastavat, säännöllistä hoitoa saavat henkilöt
    • Huumeita pistämällä käyttävät ja heidän läheisensä, kuten perheenjäsenet, seksikumppanit, asuinkumppanit
    • Miehet, joilla on seksiä miesten kanssa
  • Hepatiitti B -rokote annetaan ohjelman osana maksutta alla luetelluille kohderyhmille.
  • Annetaan aikataululla 0, 1 ja 6 kk, mutta vastasyntyneille tai suuren riskin altistumisen jälkeen aikataululla 0, 1, 2 ja 12 kk. Varmista erityisesti, että vastasyntyneiden hepatiitti B -rokotusohjelma toteutuu, sillä tartunta pienillä lapsilla johtaa elinikäiseen infektioon jopa 90 %:ssa tapauksista. Poikkeustilanteissa 16 v täyttäneille voidaan antaa rokotukset aikataululla 0, 7 ja 21 vrk ja vuoden kuluttua 4. annos.
  • Suuren ja pitkäaikaisen riskin omaavilla henkilöillä hepatiitti B -immuniteetti on hyvä varmistaa n. 2 kk kolmannen annoksen jälkeen.
  • Jos perusrokotussarjan jälkeen ei ole syntynyt riittävää suojaa (S-HBsAb ≥ 10 KY/l) ja toistuva altistus on ilmeistä, annetaan lisärokotukset kuukausina 0, 2 ja 4. Vasta-ainetaso määritetään uudelleen 6–8 viikon kuluttua viimeisestä rokoteannoksesta. Jos riittävää suojaa ei edelleenkään ole syntynyt, tartuntariskiä täytyy pyrkiä pienentämään muilla keinoilla.
  • Ks. artikkeli Virushepatiitit «Virushepatiitit»3.

Influenssarokote

Meningokokkirokotteet

Poliorokote (IPV)

  • 14 vuotta täyttäneiden ja sitä vanhempien rokotuksiin käytetään erillistä poliorokotetta.
  • Alle 14-vuotiaiden rokotuksiin käytetään joko erillistä poliorokotta tai tarvittaessa nelos- tai viitosrokotetta, jos lapsen rokotussuojaa pitää täydentää myös muita virustauteja vastaan.
  • Tehosterokotus yli 14-vuotiaalle on tarpeen vain erityistilanteissa (harkitse matkailijalle, joka matkustaa maihin «https://www.terveysportti.fi/apps/dtk/ltk/article/mat00226»19, joissa poliovirusta vielä esiintyy).
  • Korkean polioriskin maasta saapuvan turvapaikanhakijan poliosuoja on syytä tarkastaa.

Puutiaisaivotulehdusrokote

Pneumokokkirokote

Korona-, lintuinfluenssa- ja m-rokkorokote

  • Muut valtion hankkimat rokotteet

Koronarokote, COVID-19-rokote

  • Suositukset eri ryhmille annettavista koronarokotuksista riippuvat rokotettavien iästä, mahdollisista perussairauksista sekä saatujen rokotusten ja sairastettujen koronainfektioiden määrästä.
  • Henkilöille, jotka eivät ole saaneet koronarokotuksia, suositellaan yhden annoksen perussarjaa.
    • Kaikille 18 v täyttäneille
    • Riskiryhmiin kuuluville 12–17-vuotiaille
    • Voimakkaasti immuunipuutteisille suositellaan 6 kk:n iästä alkaen 2 rokoteannoksen perussarjaa, annosten väli vähintään 28 vrk.
    • Kantasolusiirron saaneille perussarjana voidaan antaa 2–3 annosta yksilöllisen harkinnan mukaan.
    • Riskiryhmille ja iäkkäille suositellaan tehosteannoksia erillisten suositusten mukaisesti.
  • Rokotteet suojaavat nykyäänkin erinomaisesti vakavaa tautia ja kuolemaa vastaan. Suoja tartuntaa vastaan on kohtalainen ja lyhytaikainen.
  • Kaudella 2025–2026 käytössä olevat rokotteet: Pfizerin ja BioNTechin Comirnaty® (mRNA-rokote) ja Hipran Bimervax® (proteiinirokote)
    • Molempien rokotteiden vaikutus kohdistuu koronaviruksen piikkiproteiiniin.
    • mRNA-rokotteen vaikutuksesta lihassolut rokotteen pistoskohdassa tuottavat koronaviruksen piikkiproteiinia, jota vastaan elimistö tuottaa vasta-ainetta. Proteiinirokotteen vaikutuksesta immuunivaste syntyy antigeeninä toimivaa proteiinia vastaan.
  • COVID-19-rokotteita on 4 tyyppiä.
    • mRNA-pohjaiset
      • Suomessa käytössä v. 2025 vain Pfizerin ja BioNTechin eri Comirnaty®-rokotteita
      • EU:n myyntilupa myös Modernan Spikevax®-rokotteella
    • Replikoitumaton adenovirusvektori
      • Ei enää käytössä Suomessa
      • EU:n myyntilupa AstraZenecan Vaxzevria®-rokotteella sekä Janssenin Jcovden®-rokotteella
    • Inaktivoitu virus
      • Ei käytössä Suomessa
      • Valnevan rokote
    • Proteiinipohjaiset
      • Novavaxin Nuvaxovid®-rokote on ollut käytössä Suomessa.
      • Myyntilupa myös Sanofi Pasteurin VidPrevtyn Beta® -rokotteella sekä Hipran Bimervax®-rokotteella
  • Rokotteisiin liitettyjä haittoja
    • mRNA-rokotteisiin, etenkin Modernan Spikevax®-rokotteeseen, on liitetty harvinaisena haittavaikutuksena myokardiitti ja perikardiitti, joita on eniten esiintynyt nuorilla miehillä «https://jamanetwork.com/journals/jamacardiology/fullarticle/2791253»23. Spikevaxia® ei Suomessa anneta alle 30-vuotiaille miehille.
    • Adenovirusvektorirokotteisiin (AstraZenecan Vaxzevria® ja Janssenin Jcovden®) liittyvän harvinaisen tromboembolisen komplikaation riskin vuoksi Suomessa on kesän 2021 jälkeen annettu näitä rokotteita vain yli 65-vuotiaille, joilla vakavan koronataudin riski ja siten rokotuksesta saatava hyöty on suuri verrattuna harvinaisen haitan riskiin.
    • Proteiinipohjaiseen Novavaxin Nuvaxovid®-rokotteeseen liittyen on raportoitu harvinaisia peri- ja myokardiitteja. Tapaukset ovat yleensä olleet lieviä.
  • Tällä hetkellä on kehitteillä erilaisia kombinaatiorokotteita (influenssa+korona, influenssa+korona+RSV).

Lintuinfluenssarokote

  • Tällä hetkellä (12/2025) rokotetta ei ole saatavilla Suomessa.

M-rokkorokote

  • Suomessa rokote saatavilla vain ajoittain
  • Käytetty Jynneos®-valmistetta, joka sisältää isorokolle läheistä elävää heikennettyä virusta
  • M-rokkorokotusta on suositeltu 18 v täyttäneille alla mainituissa ryhmissä.
    • Miehet, joilla on seksiä miesten kanssa ja joilla on ollut useita satunnaisia seksikumppaneita viimeisen puolen vuoden aikana
    • HIVin ennaltaehkäisevää lääkitystä eli prep-lääkitystä käyttävät tai prep-hoitoon pääsyä jonottavat miehet, joilla on seksiä miesten kanssa
    • Yksilöllisen arvion mukaan m-rokolle altistuneille ja sairastuneen lähikontakteille
  • Rokotus on voitu antaa myös Afrikan m-rokkoepidemia-alueelle matkustaville henkilöille, joilla on erityinen altistumisriski eivätkä muut suojaustoimenpiteet ole riittäviä.
    • Henkilöt, jotka ovat työtehtävissään tai muuten pitkäkestoisessa tai toistuvassa fyysisessä kontaktissa alueen paikallisväestön kanssa (esim. terveydenhuollon tehtävät tai kyläilymatkailu).
  • Riskiryhmäläisten rokotussarjaan kuuluu 2 rokoteannosta vähintään 4 viikon välein. Altistuneille ja lähikontakteille annetaan yksi annos mahdollisimman pian altistumisen jälkeen, kuitenkin viimeistään 14 vrk:n kohdalla.

Potilaita suojaavat työntekijöiden rokotukset

  • Tartuntatautilain (1227/2016 «https://www.finlex.fi/fi/laki/alkup/2016/20161227#Pidp451418000»24) 48 §:n perusteella sosiaali- ja terveydenhuollossa, jossa hoidetaan tartuntatautien vakaville seuraamuksille alttiita asiakkaita ja potilaita, on työntekijällä ja opiskelijalla (ei koske päiväkoteja) oltava suoja
    • tuhkarokkoa ja vesirokkoa vastaan (sairastettu tauti tai rokote)
    • influenssaa vastaan (rokote)
    • hinkuyskää vastaan jatkuvasti imeväisiä hoitavilla (rokote).
  • Työnantaja määrittelee ne sosiaali- ja terveydenhuollon toimintayksiköiden asiakas- ja potilastilat, joissa hoidetaan lääketieteellisesti arvioituna tartuntatautien vakaville seurauksille alttiita asiakkaita tai potilaita.

Hinkuyskärokote

  • Suoja hinkuyskää vastaan (rokote) on oltava, jos hoitaa jatkuvasti alle 12 kk:n ikäisiä lapsia.
    • Pääsääntöisesti imeväisiä hoitava sairaalahenkilökunta
    • Äitiys- ja lastenneuvolan henkilökunta
    • Pääsääntöisesti lapsipotilailta näytteitä ottava laboratoriohenkilöstö
  • Rokotuksiin käytetään kansallisen rokotusohjelman dtap-rokotetta.
    • Rokote sisältää kurkkumätä-, jäykkäkouristus- ja hinkuyskäbakteerien toksoideja sekä hinkuyskäbakteerin pintarakenteita; ei sisällä eläviä taudinaiheuttajia.
    • Voidaan antaa, kun edellisestä dT-rokotuksesta on kulunut 2 v.
    • Suoja tulisi tehostaa 5 v:n välein.

Influenssarokote

  • Suoja influenssaa (rokote) vastaan on oltava, jos hoitaa influenssan vakaville seurauksille alttiita henkilöitä, joita ovat esim.
    • potilaat, joiden puolustusjärjestelmä on merkittävästi heikentynyt sairauden tai sen hoidon vuoksi
    • raskaana olevat
    • alle 1-vuotiaat tai yli 65-vuotiaat.
  • Influenssarokote; ks. Erityisryhmiin kuuluvien rokotukset > Influenssarokote «»1

Tuhkarokkorokote

  • Suoja tuhkarokkoa vastaan (sairastettu tauti tai rokote) on oltava, jos hoitaa tuhkarokon vakaville seurauksille alttiita henkilöitä, joita ovat esim.
    • potilaat, joiden puolustusjärjestelmä on merkittävästi heikentynyt sairauden tai sen hoidon vuoksi
    • raskaana olevat
    • alle 1-vuotiaat.
  • Tuhkarokkorokote
    • Rokote sisältää eläviä, heikennettyjä tuhkarokko-, sikotauti- ja vihurirokkoviruksia.
    • Rokotteissa on neomysiiniä vain jääminä. Rokotteet eivät sisällä tehosteainetta.
  • Vasta-aiheet
    • Raskaus
      • Raskautta tulee välttää 1 kk:n ajan rokotuksen jälkeen.
    • Immunosuppressio; ks. rokotusten vasta-aiheet «»2.

Vesirokkorokote

  • Suoja vesirokkoa (sairastettu tauti tai rokote) vastaan on oltava, jos hoitaa vesirokon vakaville seurauksille alttiita henkilöitä, joita ovat esim.
    • potilaat, joiden puolustusjärjestelmä on merkittävästi heikentynyt sairauden tai sen hoidon vuoksi
    • raskaana olevat
    • alle 1-vuotiaat tai yli 65-vuotiaat.
  • Vasta-aiheet
    • Vaikeat immuunivajavuustilat
    • Raskaus
      • Raskautta tulee välttää 1 kk:n ajan rokotuksen jälkeen.
    • Neomysiinistä tullut anafylaksia

Hepatiitti B-rokote

  • Työntekijä tarvitsee hepatiitti B -rokotuksen, jos hän voi työssään altistua verelle.
  • Altistumisriski arvioidaan työterveyshuollossa.
  • Kansallisessa rokotusohjelmassa rokote on maksuton vain työharjoittelussa tartunnanvaarassa oleville opiskelijoille.

Rokotteiden käyttö kansallisen rokotusohjelman ulkopuolella evd

Pneumokokkikonjugaattirokote (PCV)

Pneumokokki (polysakkaridirokote, PPV)

Hib-rokote evd

  • Erillistä Hib-rokotetta suositellaan kansallisen ohjelman ulkopuolella rokottamattomille 5 v täyttäneille potilaille, joilta puuttuu perna tai joille on tehty elinsiirto tai joilla on käytössä komplementin aktivaatiota estäviä lääkkeitä.
  • Rokotetta annetaan yksi annos.

Hepatiitti A- ja B -yhdistelmärokote evd

  • Rokote sisältää hepatiitti B -viruksen pintarakenteita sekä tapettuja kokonaisia hepatiitti A -viruksia.
  • Rokotteen voi antaa 1 v:n täyttäneille. 1–15-vuotiailla on käytössä pediatrinen valmiste ja 16 v täyttäneille aikuisten valmiste.
  • Rokotussarjaan kuuluu 3 annosta, jotka annetaan aikataululla 0, 1 ja 6 kk. Poikkeustilanteissa 16 v täyttäneille voidaan antaa rokotukset aikataululla 0, 7 ja 21 vrk ja vuoden kuluttua 4. annos.
  • Suuren ja pitkäaikaisen riskin omaavilla henkilöillä hepatiitti B -immuniteetti on hyvä varmistaa n. 2 kk kolmannen annoksen jälkeen.
  • Ks. artikkeli Virushepatiitit «Virushepatiitit»3.

Hepatiitti A -rokote evd

  • Rokote sisältää kokonaisia inaktivoituja viruksia.
  • 2 annosta 6–12 kk:n välein annettuna tarjoaa elinikäisen suojan.
  • Matkailijoille, jotka menevät maihin, joissa maksatulehduksen riski on kohtalainen tai suuri «Virushepatiitit»3 «Hepatiitti A -virusinfektion arvioitu esiintyvyys»5
  • Henkilöille, joille maksatulehduksesta voi olla tavallista vakavammat seuraukset (kroonista maksasairautta sairastavat, hepatiitti B- ja hepatiitti C -viruksen kantajat)

Hepatiitti B -rokote evd

Japanin aivotulehdus -rokote

  • Japanin aivotulehdus -rokote sisältää inaktivoituja viruksia.
  • Taudin endeemisille ja epideemisille alueille mentäessä (Kaakkois-Aasian maihin Intiasta itään), erityisesti kun matkalla käydään myös maaseudulla tai liikutaan paljon luonnossa «Japanin aivotulehduksen tartuntavaaran alueet»7
  • Perussuojaan kuuluu 2 annosta 28 vrk:n annosvälillä; 18–65-vuotiailla annosväliä voidaan nopeuttaa 7 vrk:een «Japanin aivotulehdus»8. Toinen annos tulisi antaa viimeistään viikkoa ennen matkaa.
  • Ensimmäinen tehosteannos annetaan 12–24 kk:n kuluttua perussarjasta.
  • Valmistajan suosittaa 3 annoksen jälkeen seuraavaa tehostetta 10 v:n kuluttua.

Keltakuumerokote

  • Keltakuumerokote sisältää eläviä heikennettyjä viruksia (ei pidä antaa immuunipuutteisille).
  • Päiväntasaajan Afrikkaan tai Väli- ja Etelä-Amerikkaan matkaaville «Keltakuumeen tartuntavaaran alueet»9
  • Voidaan antaa 9 kk:n iästä alkaen, epidemiatilanteessa 6 kk:n iästä.
  • Yksi annos keltakuumerokotetta antaa elinikäisen suojan tautia vastaan, eikä tehostetta tarvita «https://www.terveysportti.fi/apps/dtk/ltk/article/mat00041»28.
  • Rokotuksesta annetaan WHO:n ohjeiden mukainen kansainvälinen rokotustodistus, ns. keltainen kortti.
    • Todistusta rokottamisesta voidaan kansainvälisten terveyssäännösten mukaisesti vaatia rajanylityksissä endeemisissä maissa liikuttaessa.

Puutiaisaivotulehdusrokote evd

Lavantautirokote evd

  • Saatavilla on kahta eri rokotetta. Oraalinen lavantautirokote sisältää eläviä heikennettyjä bakteereita ja pistettävä polysakkaridirokote puhdistettuja antigeenejä.
  • Lavantaudin endeemisille tai epideemisille alueille ja poikkeus-/kriisialueille meneville, jos elintarvikehygienia on puutteellista «Lavantauti»10
  • Pistettävä rokote on 2 v täyttäneille. Sitä annetaan 1 annos.
  • Oraalinen rokote on 5 v täyttäneille. Sitä otetaan yksi kapseli joka toinen päivä, yhteensä 3 kapselia (päivät 1, 3 ja 5).
  • Valmistajien suositus tehostamisesta on 3 v, jos altistus jatkuu.

Kolerarokote

Meningokokkirokotteet

  • Kansallisessa rokotusohjelmassa on 1 meningokokki B -rokote (proteiinirokote) ja 2 ACWY-rokotetta (konjugaattirokotteita).
  • Saatavilla 4 eri valmistetta. Kaksi sisältää vain puhdistettuja meningokokin B- ja kaksi muuta ACWY-ryhmien antigeenejä konjugoituna kantajaproteiiniin.
  • Meningokokkitautien endeemisille ja epidemia-alueille «Meningiittivyöhyke»11 matkustavat tietyissä tilanteissa
  • Joissakin maissa rokotus on edellytys päiväkotiin, kouluun tai opiskelemaan pääsylle.

Vesikauhurokote

Vesirokkorokote

Vyöruusurokote

  • Puhdistettua antigeenia ja adjuvanttia sisältävän vyöruusurokotteen rokotussarjaan kuuluu 2 annosta. 2. annos annetaan viimeistään 6 kk:n kuluttua ensimmäisestä annoksesta.
  • Tarkoitettu vyöruusun ja etenkin siihen liittyvän pitkittyvän kipuoireyhtymän eli postherpeettisen neuralgian ehkäisyyn.
  • 50 v täyttäneille sekä 18 v täyttäneille, joilla on suurentunut vyöruusun riski
  • Sairastettu vyöruusu toimii rokotteen lailla lisäten immuniteettia. Sairastetun vyöruusun jälkeistä rokotusajoitusta ei ole vielä määritelty.

Rokotustekniikka

Haitat evd

  • Osa rokotuksista aiheuttaa reaktioita. Näistä valtaosa on lieviä ja itsestään paranevia paikallisreaktioita. Vakavat haitat ovat harvinaisia. Erittäin harvinaisen anafylaktisen reaktion kehittyminen on lähes ainoa tilanne, joka vaatii nopeita toimia.

Paikallisreaktiot

  • Punoitus, turvotus, kipu, kuumotus rokotuskohdassa yleistä
  • Hoito: rokotuskohdan immobilisointi (esim. kapalo), kylmä kääre
  • Oireenmukainen lääkitys (kipulääke, antihistamiini)
  • Kipu-/kuumelääkkeen antamista ennaltaehkäisevästi ei suositella rutiinitoimenpiteenä, sillä se saattaa alentaa rokotteen immunologista vastetta.

Yleisreaktio

  • Kuume, kutiava ihottuma, ärtyisyys
    • Oireenmukainen hoito
  • Anafylaktinen reaktio «Anafylaksia»13
    1. Adrenaliini 1:1 000 (1 mg/ml) i.m. 0.1 ml/10 kg (aikuiselle 0.5 ml i.m.)
    2. Asianmukainen seuranta

Haittojen välttäminen, seuranta ja korvaus

Vasta-aiheet

Rokotusten todelliset vasta-aiheet

  • Todelliset vasta-aiheet ovat erittäin harvinaisia. Lähes kaikki ihmiset voivat saada tarvitsemansa rokotteet. Vain hyvin harvoin on tilanteita, joissa rokotetta ei voida antaa. Useimmiten tilanne ratkeaa siirtämällä rokotusta, ks. «https://thl.fi/fi/aiheet/infektiotaudit-ja-rokotukset/tietoa-rokotuksista/usein-kysyttya-rokotuksista/mita-vasta-aiheita-ja-varotoimia-rokottamiselle-on-»44.
  • Kuumeinen infektiotauti: kaikki rokotteet
    • Rokotetaan mahdollisimman pian toipumisen jälkeen.
    • Jos rokotuksen syynä on epidemia, kuumeinen infektio ei ole vasta-aihe.
  • Immuunipuutostilat
    • Inaktivoituja mikrobeja ja niiden puhdistettuja antigeenejä sisältävillä rokotteilla rokottaminen on turvallista.
    • Eläviä heikennettyjä bakteereita tai viruksia sisältävät rokotteet ovat muutamia poikkeuksia lukuun ottamatta vasta-aiheisia.
    • HIV-infektoituneiden elävät heikennetyt rokotteet
      • MPR voidaan antaa myös yksilöllisen harkinnan mukaan.
      • BCG:tä ei anneta edes oireettomille.
  • Vakava reaktio aiemman saman rokotteen jälkeen
    • Anafylaksia tai sokki, aivotulehdus, enkefalopatia, kouristukset
    • Keskushermostoperäinen sairaus, jolla ei muuta selittävää tekijää
      • Vaatii yksilöllistä harkintaa hyötyjen ja mahdollisten haittojen suhteen.
    • Kuumekouristus ei ole vasta-aihe: rokotuksen jälkeen annetaan kuumetta estävä hoito.
  • Selvittelyvaiheessa oleva neurologinen tila tai sairaus
    • Harkitaan rokotteiden siirtämistä.
    • Rokotusta ei tule antaa, jos epäillään etenevää keskushermostotautia.
    • Rokotuksia jatketaan, kunnes diagnoosi on selvillä tai oireisto on vakiintunut.
  • Raskaus: rokotuksia suositellaan annettavaksi tilanteissa, joissa raskaus altistaa vakavalle taudille (influenssa, korona), raskaana olevan rokottamisella voidaan suojella vastasyntynyttä (influenssa, tetanus, hinkuyskä, korona, RSV) tai epidemiatilanne niin vaatii (polio, meningokokki, keltakuume, hinkuyskä, influenssa).
    • Vahingossa annettu MPR- tai vesirokkorokote ei ole raskauden keskeytyksen indikaatio.
  • Yliherkkyys jollekin rokotteen aineosalle «https://thl.fi/fi/aiheet/infektiotaudit-ja-rokotukset/tietoa-rokotuksista/eri-kohderyhmien-rokottaminen/laaketieteellisten-riskiryhmien-rokottaminen/allergisten-rokottaminen»45
    • Yliherkkyys kananmunalle
      • Jos kananmunaa sisältävästä ruoasta tulee anafylaktisia oireita:
        • hedelmöitetyissä kananmunissa tuotettuja rokotteita (influenssa- ja keltakuumerokote) voidaan yleensä antaa turvallisesti, mutta seurataan 1 tunti rokotuksen jälkeen
        • kanan alkion ihosoluissa tuotettuja rokotteita (MPR- ja puutiaisaivotulehdusrokote) voidaan antaa normaalisti.
    • Lievä yliherkkyys kananmunalle (kananmunasta iho- tai suolioireita): voidaan rokottaa normaalisti. Hedelmöitetyissä kananmunissa tuotettuja rokotteita annettaessa allergiset oireet ovat mahdollisia.
    • Voimakas yliherkkyys mikrobilääkkeelle (aiheuttanut yleisoireita)
      • Neomysiini: vesikauhurokote (valmisteesta riippuen), vesirokkorokote. Allergologi arvioi MPR-rokotteen.

Kirjallisuutta

  1. THL:n Infektiotaudit ja rokotukset -sivusto «https://thl.fi/fi/aiheet/infektiotaudit-ja-rokotukset»46