Takaisin Tulosta

Rakon hyytymätukos (verihyytymät virtsarakossa)

Lääkärin käsikirja
16.9.2025 • Päivitetty kokonaisuudessaan
Patrick Penttilä

Keskeistä

  • Tarkoittaa virtsarakon täyttymistä verihyytymillä, jotka estävät virtsan normaalin kulun ja voivat aiheuttaa kivuliaan virtsaummen.
  • Aiheuttajana on usein edeltävä urologinen toimenpide.
  • Ensiapuna on suonensisäinen nestehoito ja katetrointi.

Etiologia

  • Edeltävä urologinen toimenpide (katetrointi, virtsarakkopisto, transuretraalinen rakkokasvaimen tai eturauhasen resektio)
  • Rakkotuumorin aiheuttama vuoto
  • Lantion sädehoidon jälkitila
  • Virtsatieinfektio
  • Verenohennuslääkitys ei yksinään aiheuta verenvuotoa, mutta voi altistaa vuodon pitkittymiselle ja pahenemiselle.

Oireet

  • Yleensä virtsa on ollut veristä jo edeltävästi.
  • Tilanteen jatkuessa kehittyy kivulias virtsaumpi.
    • Virtsaamisen pakonomainen tarve ilman virtsan tuloa
    • Alavatsan täyteyden tunne tai kipu
  • Virtsaputken päässä saattaa näkyä verihyytymä.

Hoito

  • Aloitetaan suonensisäinen nestehoito (esim. Ringer tai NaCl 0.9 %) kiertävän veritilavuuden turvaamiseksi.
  • Ensisijaisesti potilas katetroidaan Ch 20–24 -huuhtelukatetrilla, joka on päästään avoin. Vaihtoehtoisesti voi käyttää kaksitiekatetria.
  • Miespotilaan edeltävästi höylättyä eturauhasta voi samanaikaisesti yrittää nostaa sormella peräsuolen kautta.
  • Katetrin on oltava luotettavasti rakossa (tuotettava selvästi virtsaa tai miespotilaalla oltava lähes koko pituudelta virtsaputkessa) ennen pallon täyttämistä.
  • Rakkoa huuhdellaan keittosuolalla 100 ml:n ruiskua käyttäen toistuvasti, kunnes hyytymiä ei enää tule ja katetri pysyy auki. Jos käytettävissä on kolmitiekatetri, aloitetaan jatkuva nopea läpihuuhtelu keittosuolaliuoksella, jotta katetri pysyy auki. Suurempien määrien käyttäminen kerralla lisää rakkoruptuuran riskiä.
  • Jos käytettävissä on kolmitiekatetri, aloitetaan jatkuva nopea läpihuuhtelu keittosuolaliuoksella, jotta katetri pysyy auki.
  • Rakkoa ei saa täyttää huuhtelunesteellä, jos ei ole varma sen virtaamisesta myös ulos, muutoin rakkoruptuuran riski on merkittävä.
  • Eturauhastoimenpiteen jälkeinen vuoto saattaa lakata kevyellä vedolla, jossa katetriin sidotaan roikkumaan n. 200 g:n paino. Tämä vaatii kuitenkin riittävän kipulääkityksen, eikä vetoa suositella jatkettavan pidempään kuin 2 t kerrallaan.

Jatkohoito

  • Hemotamponaatio vaatii yleensä jatkohoitoa sairaalassa (vuoto saattaa jatkua).
  • Jos katetri ei pysy auki huuhtelusta huolimatta tai virtsarakon tyhjennys ei onnistu, konsultoi urologia kiireellisesti (tilanne voi vaatia virtsarakon hyytymien poistoa leikkaussalissa).
  • Ensiavun jälkeen potilas lähetetään ensisijaisesti kirurgian päivystykseen.
  • Kuljetuksen ajaksi katetri jätetään rakkoon.

Kirjallisuutta

  1. Goel A, Sengottayan VK, Dwivedi AK. Mechanical suction: an effective and safe method to remove large and tenacious clots from the urinary bladder. Urology 2011;77(2):494-6 «PMID: 21168195»PubMed
  2. Leon-Mata J, Arias-Corredoira N, Fernández-González A, Diaz-Mariño P, Arias-Sanmiguel R, González-Losada M, Iglesias-Seoane A, González-Varela M. Management of Hematuria: All You Always Wanted To Know. International Annals of Medicine 2018;2(3) «https://www.researchgate.net/publication/323030892_Management_of_Hematuria_All_You_Always_Wanted_to_Know»1