Takaisin

Tupakka ja alkoholi yhdessä suusyövän vaaratekijöinä

Näytönastekatsaukset
Marja Pöllänen
26.5.2026

Näytön aste: A

Tupakan ja alkoholin yhteiskäyttö lisää suusyövän vaaraa. Vaara on riippuvainen annoksesta.

Näyttö perustuu kohortti- ja tapaus-verrokkitutkimuksista tehtyihin systemaattisiin katsauksiin ja meta-analyyseihin.

Näytön luotettavuuteen vaikuttavat syyt: Tuloksissa on jonkin verran heterogeenisyyttä, jota osaltaan selittää se, ettei tulosta ole raportoitu annosvastesuhteisesti tutkimuksessa «Mello FW, Melo G, Pasetto JJ, ym. The synergistic ...»1. Luottamusvälit olivat laajat myös silloin kun käsiteltiin annosvaikutusta «Jun S, Park H, Kim UJ, ym. The Combined Effects of...»2, mikä saattaa johtua annosrajojen sisällä olevasta käytön vaihtelusta. Alkoholin ja tupakkatuotteiden käytön yhteisvaikutuksella on selvä annosvaste. Vähäinen alkoholinkäyttö yhdistyneenä tupakointiin (< 20 savuketta/vrk) ei lisännyt suusyövän vaaraa tilastollisesti merkitsevästi. Kohtalaisen ja runsaan alkoholinkäytön vaikutus suusyövän vaaraan oli suuri, ja näytön astetta nostettiin annosvasteen ja suuren vaikutuksen vuoksi kahdella tasolla.

Systemaattinen katsaus ja meta-analyysi «Mello FW, Melo G, Pasetto JJ, ym. The synergistic ...»1 vuoden 2018 elokuuhun mennessä julkaistuista tutkimuksista sisälsi 33 kohortti- tai tapaus-verrokkitutkimusta, joista 14 otettiin mukaan meta-analyyseihin. Tutkimukset käsittelivät alkoholinkäytön ja suuontelon levyepiteelisyövän välistä yhteyttä ja tupakoinnin vaikutusta siihen. Osallistujia tutkimuksissa oli yhteensä 11 995. Mukaan ei otettu tutkimuksia, joissa pään ja kaulan alueen syöpätapauksista ei ollut eroteltu suuontelon syöpiä. Alkoholinkäytön aiheuttama vetosuhde (OR) suuontelon syövälle oli 1,58 (95 % luottamusväli 0,77–3,25), tupakoinnin 2,68 (95 % luottamusväli 1,90–3,78) ja niiden yhteiskäytön 4,74 (95 % luottamusväli 3,51–6,40). Jos alkoholinkäyttöön yhdistyi useamman tupakkatuotteen käyttö, oli vetosuhde 5,37 (95 % luottamusväli 3,54–8,14).

  • Tutkimuksen tyyppi: systemaattinen katsaus ja meta-analyysi
  • Tulosten luotettavuuteen vaikuttavat tekijät: Näyttö perustuu kohortti- ja tapaus-verrokkitutkimuksiin. Heterogeenisyys tuloksissa oli merkittävä, mutta sitä voivat selittää mukaan otettujen tutkimusten erot tupakkatuotteiden ja alkoholin käytön määrissä, joita ei pystytty erittelemään meta-analyyseissä. Alkoholin ja tupakkatuotteiden yhteiskäytön vaikutus oli suuri.
  • Sovellettavuus: Tulokset ovat sovellettavissa suomalaisessa terveydenhuoltojärjestelmässä ja potilasohjauksessa.

Systemaattinen katsaus ja meta-analyysi «Jun S, Park H, Kim UJ, ym. The Combined Effects of...»2 tutki tupakan ja alkoholin käytön sekä niiden yhteiskäytön vaikutuksia pään ja kaulan alueen syöpien ilmaantuvuuteen. Mukaan tutkimukseen otettiin joulukuuhun 2021 mennessä julkaistut kohortti- ja tapaus-verrokkitutkimukset. Meta-analyyseihin otettiin yhteensä mukaan 24 tutkimusta. Tulokset esitettiin myös pään ja kaulan eri alueilta eriteltynä. Tässä näytönastekatsauksessa esitetään suuontelon syövän tulokset. Suuontelon syöpään liittyviä tutkimuksia oli 8, ja niissä oli yhteensä 145 932 osallistujaa. Alkoholin käyttömäärä luokiteltiin seuraavasti: ei alkoholinkäyttöä, vähäinen (< 12,5 g/vrk), kohtalainen (12,5–49,9 g/vrk) ja runsas (≥ 50,0 g/vrk). Kohtalainen ja runsas alkoholinkäyttö yksinään olivat yhteydessä suurentuneeseen suuontelon syövän riskiin (RR 1,77; 95 % luottamusväli 1,06–2,97 ja vastaavasti 2,78; 95 % luottamusväli 1,10–7,03). Tupakointi (< 20 savuketta/vrk) yksinään oli yhteydessä suurentuneeseen suuontelon syövän riskiin (RR 1,92; 95 % luottamusväli 1,41–2,61), ja se lisäsi kohtalaisen ja runsaan alkoholinkäytön aiheuttamaa suusyöpäriskiä (RR vastaavasti 4,71; 95 % luottamusväli 2,37–9,38 ja 18,18; 95 % luottamusväli 12,32–26,84). Riski ei ollut tilastollisesti merkitsevästi lisääntynyt vähäiseen alkoholinkäyttöön yhdistyneenä (RR 1,21; 95 % luottamusväli 0,94–1,54). Runsas tupakointi (> 20 savuketta/vrk) lisäsi tilastollisesti merkitsevästi suuontelon syövän riskiä yksinään ja yhdistettynä kohtalaiseen tai runsaaseen alkoholinkäyttöön (RR vastaavasti 4,41; 95 % luottamusväli 2,64–7,37; 8,08; 95 % luottamusväli 4,32–15,09 ja 36,42; 95 % luottamusväli 24,62–53,87).

  • Tutkimuksen tyyppi: systemaattinen katsaus ja meta-analyysi
  • Tulosten luotettavuuteen vaikuttavat tekijät: Näyttö perustuu kohortti- ja tapaus-verrokkitutkimuksiin. Tuloksissa on epätarkkuutta (laajat luottamusvälit), mutta vaikutus on suuri, ja siinä on todettavissa annosvaste.

Kirjallisuutta

  1. Mello FW, Melo G, Pasetto JJ, ym. The synergistic effect of tobacco and alcohol consumption on oral squamous cell carcinoma: a systematic review and meta-analysis. Clin Oral Investig 2019;23(7):2849-2859 «PMID: 31111280»PubMed
  2. Jun S, Park H, Kim UJ, ym. The Combined Effects of Alcohol Consumption and Smoking on Cancer Risk by Exposure Level: A Systematic Review and Meta-Analysis. J Korean Med Sci 2024;39(22):e185 «PMID: 38859742»PubMed