Takaisin Tulosta

Luonnonkumiallergia

Lääkärin käsikirja
20.9.2024 • Viimeisin muutos 20.9.2024
Laura Korhonen

Keskeistä

  • Luonnonkumiallergiaa on epäiltävä henkilöllä, joka saa allergisia oireita kumia sisältävistä tuotteista, kuten käsineistä, ilmapalloista, tuteista, kondomeista tai hoito- ja tutkimusvälineistä.
  • Leikkaukseen tulevalta potilaalta on ennen leikkausta tiedusteltava luonnonkumiallergiaan viittaavista oireista.

Etiologia ja epidemiologia

  • Luonnonkumiallergia eli lateksiallergia on välitön tyypin I yliherkkyysreaktio kumipuun lateksin valkuaisaineille. Kumikemikaaliallergia on puolestaan viivästynyt tyypin IV yliherkkyysreaktio kumituotteisiin lisätyille kemikaaleille. Viivästyneen allergian oireena on ekseema.
  • Lateksiallergiaa on arviolta 1 %:lla väestöstä, terveydenhuoltohenkilöstöllä ja monileikatuilla muuta väestöä yleisemmin.
  • Terveydenhuoltohenkilöstön luonnonkumiallergia on vähentynyt 2000-luvulla puuterittomiin käsineisiin siirtymisen ja luonnonkumikäsineiden valkuaisainepitoisuuden pienentymisen myötä.

Mahdollisia allergisen reaktion laukaisijoita

  • Luonnonkumia saattavat sisältää esim.
    • käsineet (tutkimus- ja talouskäsineet, steriilit käsineet)
    • terveydenhuollon välineet, kuten katetrit, balongit, verenpainemittarin letkut
    • hammaslääketieteessä kofferdam-suoja
    • monet arkielämän kumiset tuotteet, kuten tutit, kondomit, kuminauhat, ilmapallot, patjat, lelut.

Oireet ja löydökset

  • Välittömän allergian oireet, kuten
    • ihon punoitus ja kutina, nokkosihottuma, limakalvoturvotus
    • nuha, nenän tukkoisuus, silmien punoitus ja vetistys
    • hengenahdistus, yskä, hengityksen vinkuminen
    • heikotus, kalpeus, verenpaineen lasku.
  • Oireet vaihtelevat lievistä allergiaoireista vaikeaan anafylaktiseen reaktioon.
  • Joskus luonnonkumiallergia voi olla myös kroonisen ekseeman, kuten käsi-ihottuman, syy.

Riskiryhmät

  • Useaan kertaan (erityisesti lapsena) leikatut potilaat
  • Terveydenhuoltohenkilökunta
  • Talous- ja suojakäsineitä runsaasti käyttävät

Ristireaktiot

  • Luonnonkumissa on tunnistettu ja nimetty 15 eri allergeenia.
  • Osa lateksin allergeeneista reagoi ristiin siitepölyjen, kuten koivun, kanssa.
  • Osa lateksin allergeeneista reagoi ristiin myös joidenkin hedelmien ja vihannesten kanssa (esim. banaani, avokado, kastanja, kiivi).
  • Todetut ristiallergiat vaihtelevat sen mukaan, mille lateksin allergeenille potilas on herkistynyt.
  • Ristiallergioiden kliininen merkitys ja välttämisruokavalion tarve riippuvat potilaiden oireista. Vain oireita aiheuttavia ruoka-aineita on syytä välttää.

Diagnoosi

  • Perustuu keskeisesti anamnestisiin tietoihin luonnonkumialtistumiseen liittyvistä välittömistä oireista.
    • Positiivinen allergiatestitulos luonnonkumille voi johtua myös ristireagoinnista eikä välttämättä merkitse todellista luonnonkumiallergiaa.
  • Jos oireiden perusteella epäillään todellista luonnonkumiallergiaa, tulee harkita potilaan lähettämistä tarkempiin tutkimuksiin erikoislääkärille.
  • Herkistymistä voidaan tutkia ihopistokokeella (prick-testi) ja määrittämällä spesifisiä IgE-vasta-aineita luonnonkumia sekä sen eri valkuaisaineita (allergiakomponentteja) kohtaan.
  • Joskus tarvitaan altistustestejä (iho, keuhkot).

Hoito ja ehkäisy

  • Keskeistä on välttää kosketusta luonnonkumia sisältäviin tuotteisiin.
  • Vaikean allergisen reaktion saaneet tarvitsevat adrenaliiniautoinjektorin «Anafylaksia»1.
  • Luonnonkumiallergiset terveydenhuoltohenkilökuntaan kuuluvat voivat käyttää vähäallergeenisia luonnonkumisia käsineitä, elleivät ne aiheuta oireita.
  • Täysin luonnonkumittomat käsineet ja muut tutkimusvälineet ovat välttämättömiä käsiteltäessä luonnonkumiallergisia potilaita.

Kirjallisuutta

  1. Dramburg S, Hilger C, Santos AF, ym. EAACI Molecular Allergology User's Guide 2.0. Pediatr Allergy Immunol 2023;34 Suppl 28():e13854 «PMID: 37186333»PubMed
  2. Nucera E, Aruanno A, Rizzi A, ym. Latex Allergy: Current Status and Future Perspectives. J Asthma Allergy 2020;13():385-398 «PMID: 33061465»PubMed
  3. Wu M, McIntosh J, Liu J. Current prevalence rate of latex allergy: Why it remains a problem? J Occup Health 2016;58(2):138-44 «PMID: 27010091»PubMed
  4. Blaabjerg MS, Andersen KE, Bindslev-Jensen C, ym. Decrease in the rate of sensitization and clinical allergy to natural rubber latex. Contact Dermatitis 2015;73(1):21-8 «PMID: 25817831»PubMed