Vierasesine sarveiskalvolla
Lääkärin käsikirja
23.3.2023 • Viimeisin muutos 23.3.2023
Keskeistä
- Kaikki vierasesineet, myös metallirikasta jäänyt ruosterengas, on poistettava.
- Jos kyseessä on suurienergiainen vamma, on poissuljettava muut vammat, esim. silmän läpäisevä vamma. «Silmävammat»1
Oireet
- Vierasesine sarveiskalvolla (corpus alienum corneae) aiheuttaa kipua tai roskan tunteen yläluomen alle. Lisäksi silmä yleensä vetistää ja punoittaa.
- Metallinen vierasesine sarveiskalvolla ruostuu nopeasti (kuva «»1). Ruoste on poistettava, koska se ärsyttää silmää ja voi arpeuttaa sarveiskalvoa.
- Vierasesineen poiston jälkeen silmässä on roskantunne, kunnes pinta on epitelisoitunut eli 1–2 vrk.
- Jos vierasesine on sijainnut sarveiskalvon keskiosassa, potilaalle voi jäädä pysyvä näköhaitta. Näön terävöityminen sarveiskalvon keskeisissä vierasesinevammoissa vie enemmän aikaa kuin epitelisoituminen, koska uusi epiteeli ei ole valonläpäisykyvyltään heti entisen kaltainen.
Vierasesineen poistamisen tekniikka
- Potilas makaa selällään.
- Silmä puudutetaan silmän pinnalle tiputettavilla puudutustipoilla (obukaiini, tetrakaiini).
- Poistajan on hyvä käyttää suurentavaa luppia. Rikkaneulan tylppää päätä käytetään rikan ja ruosteen poistoon.
- Metallisirun ympärille jäänyt ruoste pitää poistaa.
- Sarveiskalvon reunaosassa olevien vierasesineiden poistaminen on usein kivuliaampaa kuin keskeisellä alueella olevien.
Jatkohoito
- Vierasesineen poiston jälkeen silmään laitetaan antimikrobista voidetta, jota käytetään 3–4 kertaa päivässä 5 päivän ajan.
- Luomen räpyttämistä estävä silmälappu ei nopeuta sarveiskalvohaavan paranemista «Eye patching does not improve healing rate of corneal erosions.»A, mutta sitä voidaan käyttää vähentämään luomen liikkumisesta aiheutuvaa kipua.
- Tavallisin syy uusivaan eroosioon on alkuperäisen haavauman hidastunut paraneminen, jolloin epiteeli ei kiinnity tiiviisti. Syynä voi olla tyvikalvon poikkeavuus, räpytys haavan yli tai puudutteen määrääminen hoidoksi.
Silmälääkärille lähettäminen
- Jos vierasesinettä tai ruostetta ei saada poistetuksi, voidaan silmään laittaa yön yli runsaasti antimikrobista voidetta ja silmälappu (monokulus) ja yrittää poistoa seuraavana päivänä uudestaan. Jos ruostetta jää merkittävästi silloinkin, potilas tulee lähettää silmätautien poliklinikkaan päivystyspotilaana normaalina poliklinikka-aikana.
- Ruoste irtoaa hyvin, jos silmässä on ollut antibimikrobista voidetta, joten sitä kannattaa laittaa runsaasti ensiavun yhteydessä.