Vältä ehkäisytablettien käyttöä anoreksiapotilailla pelkästään kuukautisten palauttamisessa, jos ehkäisyn tarvetta ei ole.
Ehkäisytablettien käytöstä anoreksiapotilailla ei ole osoitettu hyötyä luuston kannalta. Sen sijaan ehkäisytableteilla aikaansaadut tyhjennysvuodot voivat tuoda potilaalle valheellisen kuvan häiriön ohittumisesta, mikä voi johtaa vajaaravitsemustilan pitkittymiseen ja siten lisätä luukadon riskiä. Lähes kaikilla anoreksiapotilailla kuukautiset palaavat ravitsemustilan korjaannuttua ja kehon rasvapitoisuuden suurenemisen myötä.
Lähde: | Syömishäiriöt Käypä hoito -suositus «Syömishäiriöt»1 |
Näytönastekatsaus: | Fysiologinen transdermaalinen estrogeenikorvaushoito ilmeisesti parantaa postpubertaalisten tyttöjen luuston mineraalitiheyttä, mutta etinyyliestradioli ehkäisypillerin muodossa ilmeisesti ei ainakaan lyhyellä aikavälillä tarkasteltuna. «Fysiologinen transdermaalinen estrogeenikorvaushoito ilmeisesti parantaa postpubertaalisten tyttöjen luuston mineraalitiheyttä, mutta etinyyliestradioli ehkäisypillerin muodossa ilmeisesti ei ainakaan lyhyellä aikavälillä tarkasteltuna.»B |
Kuukautiset palaavat valtaosalla (80–100 %:lla) anoreksiapotilaista BMI:n, kehon painon tai kehon rasvapitoisuuden normalisoiduttua. «Kuukautiset palaavat valtaosalla (80–100 %:lla) anoreksia potilaista BMI:n, kehon painon tai kehon rasvapitoisuuden normalisoiduttua.»A |